Kısa Sözler

Cahit Zarifoğlu’nun “Gönlümün yükünü kaldıramıyorum..” dediği yerdeyim.

İbn-i Sina der ki: “Şüphe hastalıkların yarısıdır. İyimser olmak, olumlu düşünmek ilaçların yarısıdır. Sabır ise şifanın ilk adımıdır.”

Freud’un dediği gibi : “Hatalı olduğunu anlamak ve özür dilemek sadece beynini kullanabilen insanlara özgüdür.”

Dostoyevski nankörlüğü şu vurucu cümleyle özetliyor: “Havalar soğuduğunda insan gölge veren ağaçları unutur.”

Can Yücel’in dediği gibi: “Karşınızdaki insan sizi hayatında nereye koyuyorsa, siz de onu tam oraya koyun.” Ne eksik ne fazla.

Bahçeye diken aramak niyetiyle girersen kendinden başka bir şey bulamazsın.” diyor Rûmi ve ekliyor; “Gönlünü dikenden temizlersen sonsuz gül bahçelerine ulaşırsın.”

“Affet ama asla unutma yoksa tekrar yaralanırsın. Affetmek bakış açını değiştirir, unutmak ise aldığın dersi kaybettirir.” (Paulo Coelho)

Herkes kalbinin renginde yaşar hayatı ve herkes kalbinin rengini bulaştırır etrafındakilere.” (Tolga Akpınar)

Ne güzel demiş Frida Kahlo.. “Birinin beni çok sevmesi, benim için pek bir şey ifade etmiyor. Ben daha çok nasıl sevdiğiyle ilgileniyorum. Mühim olan yormadan sevmek, güzel sevmek.”

Franz Kafka der ki.. “Kirli bir camdan bakıp herkesi ve her şeyi kirli sanıyorsunuz.” O yüzden bakış açınızı değiştirmeyi deneyin.

Halit Ziya Uşaklıgil “Neden evlenmeliyiz?” sorusunu şöyle cevaplıyor.. “İnsan, üzüntülü ve sevinçli zamanlarında, kalbinin dayanamayacağından fazlasını duyarlı bir kalple bölüşmek ister.”

Mevlâna güzel günlerin müjdesini şu sözüyle veriyor.. “Yeni yapraklar çıkabilsin diye eski yaprakları temizler hüzün. Üzülme.. Sonbahar serttir ama sonu aydınlıktır.”

Fazla tevazunun sonu, vasat insandan nasihat dinlemektir.” (İbn-i Haldun)

Eskilerden, hayata dair muhteşem bir öğüt; “Çok muhabbet tez ayrılık getirir. Bir şeyi az anarsan unutursun, çok anarsan çürütürsün. Bir çiçeği az sularsan kurutursun, çok sularsan çürütürsün.”

İbn-i Sina’nın şu sözlerini hatırlamalı gece gündüz.. “Şüphe, hastalıkların yarısıdır. İyimser olmak güzel düşünmek iyileşmenin yarısıdır. Sabır şifanın yarısıdır.”

Dostoyevski şöyle der.. “Sırf kalp kırmamak, kendime yakışanı yapmak için cevap vermediğim herkes, kendini haklı zannetti.”

Çehov’un dediği gibi: “Bir süreliğine yalnız kalmak tehlikelidir ve bağımlılık yapar. Çünkü ne kadar huzurlu olduğunu görünce artık insanlarla uğraşmak istemezsin.”

Dostoyevski keşke demenin ağırlığına şöyle değiniyor: “Aslında insanı en çok acıtan şey, hayal kırıklıkları değil. Yaşanması mümkünken, yaşayamadığı mutluluklardır.”

Frida Kahlo şöyle demişti.. “İnsan öyle durduk yere soğumuyor hayattan ve insandan. Susuyor ve sustukça biriktiriyor ve sonra ya içindekileri haykırıyor ya da sessizce uzaklaşıyor. Herkesten ve her şeyden.”

Küçük Prens kitabında altını çizdiğim söz.. “Ben üzgündüm. Ama onlara yorgunum dedim.”

Eskilerden, hayata dair muhteşem bir öğüt; “Çok muhabbet tez ayrılık getirir. Bir şeyi az anarsan unutursun, çok anarsan çürütürsün. Bir çiçeği az sularsan kurutursun, çok sularsan çürütürsün.”

Düşünceli olun, çünkü karşılaştığınız herkes inanın en az sizin kadar zorlu bir mücadele veriyor. ” diyor Platon. O yüzden bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmayın.

Frued şöyle der.. “İnsanın kendine karşı tamamen dürüst olması iyi bir egzersizdir.”

Cemal Süreya bir kalpten soğumayı ne kadar güzel anlatmış: “Baktım sana kızgın değilim, kırgın değilim, dargın değilim. Kısacası ben artık sana hiçbir şey değilim.”

Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna kitabında şöyle yazmış.. “Hayatta hiçbir zaman kafamızdaki kadar harikulade şeyler olmayacağını henüz idrak etmemiştim.”

Oğuz Atay’ın dediği gibi.. “İnsanları genel anlamda seviyorum, ama kimseye tahammülüm yok.”

Yeniden başlamaklarla geçiyor ömrümüz.” (Attila İlhan)

Başkalarından üstün olmanız önemli değildir, önemli olan dünkü halinizden üstün olmanızdır.” (Hint Atasözü)

Sevemedim ben bu günü.

Özlüyorsun, o bilmiyor.

Acı yaşta değil, ruhtadır.

Gülüşünü değişmem denizlere.

Düştüğüm en manalı boşluksun.

Kokusuna bile sarılma isteği.

Aslında hepimizin ruhu hasta.

Bu yalnızlık benim ilişmeyin.

Farz et ki bu aşkı hiç yaşamadık!

Yanlışım varsa, yanlışın vardır.

Gün yüzü hariç, tüm yüzleri gördük.

Ne güzel olurdu, hiç doğmamış olmak.

Kalp ağrır mı ulan bi insan yüzünden?

Kalbimdeki yerine hiç ihanet etmedim.

Ben unutursam, bir daha hiç hatırlamam.

Sen var ya sen, muazzam bir ihtimalsin.

Bir gece ansızın terk edeceğim bu şehri.

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin